Sobota, 20. Kwiecień 2024

Historia

OPO dla wszystkich
Obiekt COS

 

Historia obecnego Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich sięga lat 50. ubiegłego stulecia.

Pierwszym obiektem sportowo-rekreacyjnym działającym w Szczyrku była kolej linowa na Skrzyczne, którą budowano w latach 1954-1960 z inicjatywy Komitetu do Spraw Turystyki – Przedsiębiorstwa Wyciągów Turystycznych. Pierwszy odcinek kolei linowej na Skrzyczne przekazano do użytku 26 stycznia 1958 roku, całkowite ukończenie budowy miało miejsce 31 grudnia 1960 roku.

W latach 1960-1966 budowano wyciągi orczykowe (typ Junior Muller) na „Dolinach” w masywie Skrzycznego, powstały także wyciągi orczykowe na Zapalenicę i Hondraski.

Z dniem 1 stycznia 1970 roku Przedsiębiorstwo Imprez Sportowych (kontynuator działań PWT) przekształciło się w Centralny Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku, a na terenie Szczyrku powstał jego Oddział Śląski. W skład Oddziału weszły:
- kolej liniowa na Skrzyczne,
- kolej liniowa na Czantorię,
- wyciągi orczykowe na „Dolinach”, na Stokłosice, na Hondraski wraz z nartostradami.

W październiku 1973 roku, zgodnie z decyzją GKKFiT, COSTiW Oddział Śląski w Szczyrku przejął następujące obiekty sportowe:
- skocznie narciarskie Skalite, Malinka i Biła,
- trasę zjazdową FIS w Szczyrku,
- trasy biegowe na Kubalonce.

Po przejęciu obiektów sportowych profil działalności przedsiębiorstwa zmienił się, przechodząc z działalności sportowo-rekreacyjnej w kierunku sportu kwalifikowanego.

W roku 1976 nastąpiła kolejna reorganizacja przedsiębiorstwa, w którego administracji znalazły się koleje liniowe, wyciągi narciarskie i obiekty sportowe na terenie Szczyrku, Wisły i Ustronia. COSTiW został przekształcony w Centralny Ośrodek Sportu Oddział Beskidzki w Szczyrku. Powstały wówczas plany inwestycyjno-modernizacyjne posiadanych obiektów, jak również zwiększenia działalności z zakresu organizacji obsługi imprez sportowych. Powołano do życia dział ogólnosportowy z sekcją elektronicznego pomiaru czasu, radiofonizacji i obsługi z zakresu wideo.

Modernizowana była trasa zjazdowa FIS na Skrzycznem. Na trasach biegowych Kubalonki wybudowano strzelnicę biathlonową, zmodernizowano także tutejsze trasy. Z kolei na skoczni Skalite w Szczyrku powstał nowy most na rzece Żylicy, wieża sędziowska i rozbiegowa, wyprofilowano samą skocznię.

Na skoczni igelitowej w Szczyrku Biłej wymieniono pokrycie, wybudowano wieżę sędziowską i rozbiegową, a wzdłuż zeskoku metalowe schody.

W latach 80. wybudowano nowy wyciąg orczykowy tzw. Doliny III na szczyt Skrzycznego. W miejsce przestarzałej kolei liniowej z pojedynczymi krzesełkami został oddany do użytku wyciąg z krzesełkami podwójnymi.

Oddzielny rozdział w rozbudowie w latach 80. Oddziału Beskidzkiego COS w Szczyrku to stworzenie 4 budynków z elementów typu Junior w rejonie estrad pod skocznią Skalite i budowa internatu sportowego Harnaś wraz z zapleczem.

W drugiej połowie lat 90. rozpoczęto budowę kompleksu sportowego w Szczyrku w sąsiedztwie obiektów już istniejących. Wybudowano halę sportową, krytą pływalnie oraz budynek, w którym znalazły miejsce gabinety odnowy biologicznej i rehabilitacji, siłownie dla zawodników i salki fitness oraz biura administracji. Cały kompleks został oddany do użytku w 2002 roku. Także w tym roku rozpoczęto budowę stadionu z bieżnią lekkoatletyczną, którą ukończono w roku następnym. Powstały tu korty tenisowe i boisko do siatkówki plażowej. Dzięki tym wszystkim inwestycjom, COS w Szczyrku, dnia 4 października 2003 roku, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w tej dziedzinie, uzyskał status Ośrodka Przygotowań Olimpijskich.

Jeszcze w tym samym miesiącu w dnia 28 października 2003 roku został podpisany przez Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie akt erekcyjny pod budowę skoczni w Wiśle Malince. We wrześniu 2008 roku skocznię oddano do użytku i nadano jej imię Adama Małysza.

Równolegle w tym samym czasie trwała budowa zespołu trzech skoczni kompleksu Skalite w Szczyrku. Dwie skocznie z kompleksu K-95, K-70 zostały oddane do użytku pod koniec 2008 roku, dwa lata później funkcjonowała również skocznia mniejsza K-40.

Inwestycje niezwykle ważne miały miejsce w kolejnych latach. Ośrodek narciarski na Skrzycznem ze zmodernizowanymi trasami i nowoczesną koleją z Jaworzyny na szczyt Skrzycznego, to dziś jeden z czołowych ośrodków w kraju.


W ostatnich latach obiekty COS-OPO w Szczyrku zostały wzbogacone o bazę internatu sportowego z miejscami noclegowymi, drugą pełnowymiarową halę sportową, profesjonalne siłownie, czy boiska do siatkówki plażowej oraz korty do tenisa ziemnego. Korzystać można tu również z gabinetów odnowy biologicznej i sauny.

 

Ośrodek stał się na przestrzeni lat miejscem licznych zgrupowań sportowych polskich i zagranicznych reprezentacji narodowych. OPO w Szczyrku to miejsce, gdzie można spotkać wielu wybitnych sportowców, z medalistami mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich włącznie. To tu, korzystając ze znakomitej bazy sportowej, systematycznie przygotowują się do ważnych imprez sportowych.

Różnorodność, klasa obiektów sportowych i profesjonalna obsługa sprawiają, że nasz ośrodek stał się miejscem organizacji imprez sportowych, rekreacyjnych i integracyjnych także dla firm, grup, czy stowarzyszeń. Nasze obiekty służą również gościom indywidualnym, którzy pragną aktywnie spędzić tu czas wolny, poprawić kondycję i w sposób naturalny zadbać o swoje zdrowie.

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 12982