Czwartek, 24. Styczeń 2019

Kompleks skoczni Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków

1

Kompleks skoczni COS w Szczyrku imienia Beskidzkich Olimpijczyków. Honorowa nazwa Beskidzkich Olimpijczyków została nadana kompleksowi skoczni narciarskich należących do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.

Z inicjatywą nadania kompleksowi skoczni Skalite imienia Beskidzkich Olimpijczyków wystąpiła Beskidzka Rada Olimpijska, do pomysłu owego przychylił się Centralny Ośrodek Sportu. Podkreślono tym samym, iż obiekt stanowi jedną ze sportowych wizytówek regionu. Nieodmiennie kojarzony jest również z sukcesami beskidzkich skoczków narciarskich, w tym i tych uczestniczących na przestrzeni wielu lat w Igrzyskach Olimpijskich.

To między innymi na tej skoczni podczas treningów i zawodów wykuwali swoje talenty przyszli mistrzowie Polski i reprezentanci kraju w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, jak Zdzisław Hryniewiecki, Piotr Wala, Tadeusz, Józef i Stanisław Pawlusiakowie, Stefan Hula, Piotr Fijas, Łukasz Kruczek, Adam Małysz, czy skaczący obecnie w gronie najlepszych na świecie Stefan Hula junior. Przez wiele lat skocznia COS-OPO w Szczyrku była areną ważnych imprez zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Przeprowadzano tu Puchar Beskidów, mistrzostwa Polski, Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy „Śląsk-Beskidy 2009”, zawody z cyklu Letniej Grand Prix oraz FIS Cup.

Nadanie kompleksowi skoczni w Szczyrku imienia Beskidzkich Olimpijczyków ma zarazem na trwałe upamiętnić dokonania sportowców-olimpijczyków, wywodzących się z beskidzkiego regionu. Wielu z nich zapisało się złotymi zgłoskami na kartach bogatej w sukcesy historii polskiego sportu, ze szczególnym uwzględnieniem dyscyplin zimowych.

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 2418