Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, wsparte zarazem przez samorząd miasta Szczyrk, nieprzypadkowo zorganizowane zostało w przededniu 103. rocznicy odzyskania Niepodległości. Umożliwiło to połączenie aktywności fizycznej, popularyzacji zdrowego trybu życia i współzawodnictwa w duchu fair play wśród młodego pokolenia z pogłębianiem świadomości i postawy patriotycznej.
Wszystkie dzieci, które zdecydowały się stanąć na starcie biegu, otrzymały biało-czerwone akcesoria, dzięki czemu polskie barwy widoczne były na całej trasie zawodów. Zaciekawienie uczniów szczyrkowskich placówek oświatowych wzbudziła obecność w miejscu startu – na stadionie lekkoatletycznym Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku reprezentantki Polski w biegach sprinterskich Ewy Swobody. Halowa mistrzyni Europy, przebywająca aktualnie na zgrupowaniu w Beskidach, zaprosiła młodych biegaczy do wspólnej rozgrzewki, która miała przygotować ich do pokonania dystansu.
– Dobra rozgrzewka jest ważna, tym bardziej, że w godzinach przedpołudniowych o tej porze roku słońce nie docierało jeszcze na stadion. Widząc tak duży zapał i szczere uśmiechy na twarzach dzieci była to jednak duża przyjemność – mówi Ewa Swoboda, która towarzyszyła młodym zawodnikom również dopingując ich przy samym starcie. Ze stadionu, przemierzając piesze ścieżki m.in. w pobliżu kompleksu skoczni narciarskich Skalite, wszyscy w komplecie finiszowali na mecie ustawionej na placu św. Jakuba w centrum Szczyrku. Na każdego kończącego swój bieg czekał pamiątkowy medal, rzecz jasna z wyraźnym biało-czerwonym akcentem. Punktualnie o godzinie 11:11 wybrzmiał radośnie i dumnie hymn państwowy, a powiewające flagi w rękach dzieci i młodzieży doskonale wpisały się w patriotyczny klimat wydarzenia.
Dla najlepszych biegaczek i biegaczy, reprezentujących odpowiednio Szkołę Podstawową nr 1 i Szkołę Podstawową nr 2 w Szczyrku, przygotowano puchary za czołowe miejsca, nie zabrakło także okolicznościowych upominków. Na podium w trakcie uroczystego momentu dekoracji przekazali je: burmistrz miasta Antoni Byrdy, dyrektor COS-OPO w Szczyrku Tomasz Laszczak oraz Marek Sokołowski, prezes Fundacji Sokoły Podbeskidzia, organizującej „Biało-czerwony bieg pod Skrzycznem”.
Równolegle świętowano w ramach kolejnej edycji „Marszu Radości z Niepodległości”, będącego szczytną inicjatywą szczyrkowskiej „Jedynki”. Wybrzmiały pieśni patriotyczne wykonane przez dzieci, delegacje szkolne symbolicznie oddały hołd walczącym przed laty o wolność Ojczyzny. Z kwiatami i zniczami pojawiły się w dwóch miejscach pamięci na terenie Szczyrku – pod pietą upamiętniającą żołnierzy VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych Zgrupowania „Bartek”, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1944-1947, oraz w Parku Zwierzyniec przy pomniku i obelisku poświęconym ofiarom I i II wojny światowej.