Koncepcja Pętli Szczyrkowskiej istotnie wiąże się z sezonem letnim, wtedy to najwięcej turystów decyduje się na górskie wyprawy. Dzięki wprowadzeniu nowego karnetu możliwe jest przemierzenie beskidzkich szlaków w wygodny sposób, korzystając przy tym z infrastruktury Centralnego Ośrodka Sportu oraz Szczyrk Mountain Resort, a więc gondoli i aż 3 kolei kanapowych. Prócz łącznie 6 kilometrów komfortowych przejazdów, Pętla Szczyrkowska obejmuje także malowniczą i stosunkowo łatwą trasę długości 2 km na odcinku Skrzyczne (najwyższy szczyt Beskidów – 1257 m n.p.m.) – Zbójnicka Kopa, a wreszcie również marsz ulicami Szczyrku.
Pętlę Szczyrkowską przemierzyć można posiadając karnet, który obowiązuje na całość trasy, w dodatku w dowolnie wybranym kierunku:
Pierwszy z wariantów pokonania Pętli Szczyrkowskiej przedstawia się następująco:
Wycieczkę rozpoczynamy pod dolną stacją kolei linowej na Skrzyczne – 537 m n.p.m (ul. Myśliwska 45). Po zakupie biletu na Pętlę Szczyrkowską korzystamy z 4-osobowej kolei kanapowej, która wywozi nas na stację pośrednią Jaworzynę. Tu przesiadamy się do górnego odcinka kolei, także 4-osobowych, wygodnych kanap, docierając nimi na górę Skrzyczne. Osiągamy w ten sposób wysokość 1257 m. n.p.m. w około 30 minut, łącznie poprzez 2 odcinki kolei linowej. Warto spędzić tu trochę czasu, by zachwycać się pięknymi widokami z najwyższego szczytu Beskidów. Po chwilach wytchnienia kolejny krok, a dokładniej zdecydowany krok, kierujemy na północny-wschód, wychodząc z ostatniego peronu kolei linowej przemierzamy ok. 1,5 km, w stronę Zbójnickiej Kopy, podziwiając zapierające dech w piersiach górskie widoki. Stąd zjeżdżamy kanapą na Halę Skrzyczeńską, usytuowaną na poziomie 1000 m n.p.m. Znajduje się w tym punkcie wyprawy restauracja Kuflonka, w której można skorzystać z różnorodnego menu i przy posiłku podziwiać urokliwy krajobraz. W dół, z powrotem do Szczyrku, można zjechać komfortowo 10-osobową gondolą.