Na terenie stadionu lekkoatletycznego Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku tuż po godzinie 10:00 zgromadzili się licznie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2. Start biegu poprzedziła rozgrzewka, którą poprowadzili przebywający aktualnie na zgrupowaniu w Szczyrku reprezentanci Polski juniorów w lekkiej atletyce. W tym gronie były m.in. srebrna medalistka Mistrzostw Europy w rzucie dyskiem Karolina Urban, rekordzistka Polski do lat 18 w rzucie oszczepem Gabriela Andrukonis czy medalistki imprez rangi mistrzowskiej w kraju w konkurencjach rzutowych – Alicja Gajewska, Natalia Jasińska, Natalia Mądrzejewska i Martyna Dobrowolska.
Trasa samego biegu poprowadziła ze stadionu obok obiektów sportowych, w tym kompleksu skoczni Skalite, by finiszować na Placu św. Jakuba w centrum miasta. Każdy z uczestników docierających na metę, a byli wśród nich również pokonujący krótszy dystans najmłodsi zawodnicy z Przedszkola Publicznego w Szczyrku, otrzymywał w nagrodę za udział okolicznościowy medal. Punktualnie o godzinie 11:11 wybrzmiał donośnie „Mazurek Dąbrowskiego”, następnie uczniowie „Jedynki”, organizującej tego dnia tradycyjny „Marsz Radości z Niepodległości”, zaprezentowali program artystyczny z patriotycznym przesłaniem. Już na zakończenie wręczono puchary i nagrody rzeczowe. Okazałe trofea z rąk posła Przemysława Drabka otrzymały reprezentacje placówek oświatowych uczestniczących w biegu, statuetki przyznano także uczniom i uczennicom za czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych.
„Biało-czerwony bieg pod Skrzycznem” pozwolił na skuteczne połączenie aktywności fizycznej, popularyzacji zdrowego trybu życia wśród młodego pokolenia i integracji społecznej wraz z pogłębianiem postaw patriotycznych. Dodatkowym akcentem towarzyszącym 104. rocznicy obchodów Święta Niepodległości było symboliczne oddanie hołdu walczącym przed laty o wolność Ojczyzny poprzez złożenie kwiatów w dwóch miejscach pamięci – pod pietą upamiętniającą żołnierzy VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych Zgrupowania „Bartek”, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1944-1947, oraz na terenie Parku Zwierzyniec przy pomniku i obelisku poświęconym ofiarom I i II wojny światowej.
Wydarzenie było inicjatywą Fundacji Sokoły Podbeskidzia, odbyło się przy partnerskim udziale Miasta Szczyrk, COS-OPO w Szczyrk oraz placówek oświatowych. Patronat nad nim objął poseł na Sejm RP Przemysław Drabek.