Wtorek, 19. Marzec 2019

Kolej linowa Skrzyczne

 

 

Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Posiada całoroczne koleje linowe na dwóch odcinkach:

- nowoczesną, 4-osobową na trasie Jaworzyna – Skrzyczne, o przepustowości 2400 osób na godzinę, z różnicą poziomów wynoszącą 295 metrów i długością 1170 metrów,

- nowoczesną, 4-osobową na trasie ze stacji dolnej w Szczyrku na Jaworzynę, ze zdolnością przewozową 1200 osób na godzinę, różnicą poziomów 406 metrów i długością 1592 metrów.

 

Obiekty należące do OPO Szczyrk to także dwa wyciągi orczykowe, których łączna przepustowość wynosi 1500 osób na godzinę:

- nowoczesny wyciąg talerzykowy DOLINY II usytuowany na polanie Doliny na wschód od pośredniej stacji kolei linowej, długość 540 metrów, różnica poziomów 110 metrów,

- wyciąg orczykowy DOLINY III przebiegający wzdłuż trasy FIS z Dolin na Skrzyczne, długość 1152 metrów, różnica poziomów 360 metrów.


Trasy narciarskie o zróżnicowanym stopniu trudności:

 

Trasa ONDRASZEK – Skrzyczne-Jaworzyna

Najłatwiejsza trasa ze Skrzycznego, długość 3200 m.

 

Trasa WIDOKOWA – Jaworzyna-Doliny - dolna stacja kolei linowej

Bardzo łatwa, długość 2300 m.

 

Trasa KASKADA – Skrzyczne-Jaworzyna - dolna stacja kolei linowej

Trasa trudna, odcinkami bardzo trudna, długość 3100 m.

 

Trasa FIS – Skrzyczne-Doliny Dunacie - Szczyrk stacja dolna

Trudna, posiada licencje Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na przeprowadzanie wszelkich zawodów w narciarstwie alpejskim, długość 3200 m.

 

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidów, o wysokości 1257 m n.p.m. Wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry. Charakterystyczna sylwetka szczytu sprawia, iż jest w Szczyrku, ale także w całym kraju miejscem rozpoznawalnym, zarazem szczególnym z kilku powodów.

Skrzyczne to przede wszystkim prawdziwy raj dla narciarzy, korzystających tutaj ze świetnych warunków do uprawiania zimowego szaleństwa. Stoki Skrzycznego posiadają ponad 10 kilometrów rozmaitych tras narciarskich Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, w tym trasę z homologacją FIS. Tutejsze trasy czarna i czerwona wyposażone są w system naśnieżania. W pełni komfortowe korzystanie z narciarskich atrakcji gwarantuje m.in. nowoczesna kolej linowa, 4-osobowa kanapa o przepustowości 2400 osób na godzinę, na odcinku Jaworzyna – Skrzyczne. Turyści i narciarze mają do dyspozycji również kolej ze stacji dolnej na Jaworzynę.

Skrzyczne dostępne i interesujące jest jednak o każdej porze roku. Miejsce to odwiedza ponad 200 tys. osób w okresie letnim, doceniając walory turystyczne okolic największego beskidzkiego szczytu. To tu zbiega się wiele popularnych szlaków turystycznych. A wiele osób przemierzających górskie szlaki korzysta z całorocznego schroniska zlokalizowanego na Skrzycznem.


Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Ośrodka:

www.skrzyczne.cos.pl

 

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 25140